Těhotenství je krásné období v životě ženy, plné očekávání a těšení se na příchod nového človíčka. Ať už žena chodí do práce, či v době těhotenství zvolní svoje tempo a zůstane doma, mohou se v průběhu devíti měsíců objevit potíže s bolestí zad, nohou, klubů… Takové potíže jsou poměrně časté a vznikají v důsledku zvyšující se hmotnosti a změny těžiště těla i u maminek, které podobné potíže nikdy předtím neměly. K  jejich zmírnění či úplnému odstranění může pomoci masáž. Pokud se tedy nastávající maminka rozhodne podstoupit masáž, měla by dodržet následující zásady:

  • Vyhledat školeného maséra, který má s masáží těhotných zkušenosti.
  • Zvolit vhodný druh masáže – pro budoucí maminky se hodí jemnější druhy masáží zvané obecně měkké techniky (sem spadá většina relaxačních druhů masáží), dále reflexní terapie chodidel, shiatsu masáže, aromaterapie, některé druhy mobilizací.
  • Pravdivě popsat masérovi svůj zdravotní stav (potíže s tlakem, nevolnosti…), pokud jsou v průběhu těhotenství nějaké vážnější potíže, je potřeba se o vhodnosti masáže poradit s lékařem (týká se např. vysokého tlaku, častých bolestí v podbřišku, cukrovky…).
  • V den masáže a hlavně po ní mít dostatečný přísun tekutin, po masáži si nechat čas na odpočinek.

Vyloženě nevhodné jsou v období těhotenství razantní masážní postupy a všechny detoxikační druhy masáží (lymfatické masáže, medové masáže, různé detoxikační kůry), jelikož se v těle matky může uvolnit velké množství toxických látek, které přes placentu přecházejí k miminku. Stejné je to v období kojení, kdy všechny látky, které se v těle matky uvolní, mohou přecházet mlékem k miminku, takže s těmito druhy masáží je potřeba počkat až do doby odstavení miminka.

Masáže těhotných se mohou provádět na masážním stole – maminka neleží na břiše, ale na boku a masíruje se vždy jedna půlka zad a potom druhá, další možností je provedení masáže na pohodlné židli nebo na měkkém gymnastickém míči či sedacím vaku, kdy si maminka sama najde vhodnou polohu pro masáž. Volbu polohy nechává, pokud je to možné, většina masérů na budoucí mamince, vždyť hlavně ona by se měla cítit pohodlně a příjemně.